Start

Festiwal Nauki 2023

W środę 26 kwietnia po raz kolejny zorganizowaliśmy Festiwal Nauki –program profilaktyki promujący zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie i zabawę w gronie rówieśników oraz zmniejszający ryzyko sięgania przez dzieci  po alkohol i środki psychoaktywne. Tegoroczny festiwal przyjął formę zmagań naukowych uczniów klas ósmych. W pierwszej części rywalizacji uczniowie pisali test kwalifikacyjny zawierający zadania o dużym stopniu trudności z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii. Do drugiej części zmagań zakwalifikowało się trzynastu uczniów z najwyższą ilością punktów, którzy utworzyli cztery zespoły: Szopy Mendelejewa, Specjaliści Einsteina, Bomby Newtona, Przyciągające Magnesy. Finał wspólnej zabawy i intelektualnego wysiłku odbył się na sali gimnastycznej. Uczniowie rozwiązywali cztery zestawy zadań: z informatyki, biologii i geografii, fizyki i chemii oraz matematyki. Zadania sprawiły uczniom i organizatorom niesamowitą radość i wyzwoliły wiele pozytywnych emocji, a były to m. in.  rebusy, zadnia konstrukcyjne, zadnia w formie doświadczeń, zadania tekstowe, zadania z kangurem. A tak przedstawia się punktacja końcowa:

I miejsce - 24,5 pkt - Specjaliści Einsteina: Norbert Jur, Piotr Urbański, Mikołaj Zdziebło
II miejsce - 24 pkt – Przyciągające magnesy: Wiktoria Baśkiewicz, Julia Maj, Michalina Popek, Jan Butsiak

III miejsce – 23,5 pkt, ex aequo: Szopy Mendelejewa: Klaudia Bernacka, Oliwia Stańczak, Natalia Zimnicka oraz Bomby Newtona: Hubert Kobyłecki, Julia Podsiadło, Hubert Świątek

Był to na pewno dzień pełny naukowych wrażeń. Festiwal zakończył się wręczeniem nagród. Młodzi naukowcy z klas ósmych otrzymali certyfikaty „Uczeń sukcesu”, pamiątkowe medale, naukowe cukierki oraz nagrody rzeczowe.  Festiwal przygotowały i nadzorowały Panie: Anna Bernacka, Anna Karcz, Teresa Koza, Ewa Stępień. Sponsorem nagród był Ośrodek Pomocy Społecznej w Baćkowicach. Serdecznie dziękujemy.

Festiwal Nauki 2022

W piątek 29 kwietnia odbył się w naszej szkole „Festiwal Nauki” – cykliczna impreza organizowana od 2014 roku. Festiwal Nauki jest to wydarzenie przygotowywane w ramach programu profilaktyki promującego zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie i zabawę w gronie rówieśników. Głównym celem projektu było upowszechnianie nauki, pokazanie jej w zrozumiałej i atrakcyjnej formie, która naszym zdaniem pozwala rozwijać ciekawość świata i przynosi radość z jego poznawania. Nasi młodzi naukowcy zaprezentowali doświadczenia oraz przeprowadzili eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii pod opieką swoich  nauczycieli: Teresy Kozy i Ewy Stępień.

Byli to uczniowie z klas ósmych: Bernacki Michał, Brodawka Natalia, Chodorek Natalia, Chyc Natalia , Dobrowolska Urszula, Frejlich Klaudia, Gierada Wiktor, Kończak Paweł, Otoliński Michał, Pierścińska Aleksandra, Staniek Amelia,  Staniek Gabriela, Stańczak Filip,  Szczepański Kacper, Wiewiór Aleksandra, Dermanowski Danił, Kaczmarczyk Dawid, Kaczmarczyk Hubert, Lenart Wiktor, Maj Kaja, Masternak Aldona, Pargieła Natalia, Smoleń Natalia, Wójtowicz Kamil.

Dodatkową atrakcją festiwalu były doświadczenia z ciekłym azotem prowadzone ze względów bezpieczeństwa przez nauczycieli. Zrobiliśmy nawet własne lody dla uczestników projektu.

Festiwal skierowany był przede wszystkim dla uczniów klas 4-8, ale - jak się okazało - nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się wśród nauczycieli. Tak więc eksperymenty naukowe wzbudzają ciekawość bez względu na wiek czy płeć. Cieszymy się bardzo, że udało nam się pobudzić ciekawość świata u wszystkich oglądających nasze doświadczenia naukowe.

Dla uczniów klas 1-3 pokazy odbędą się 10 maja.

Festiwal podsumowaliśmy 4 maja na apelu. Wszyscy młodzi naukowcy otrzymali certyfikaty „Uczeń sukcesu” i naukowe cukierki – upominki.

Sponsorem Festiwalu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Baćkowicach. Serdecznie dziękujemy.

Film przygotowany przez Piotra Urbańskiego.

Festiwal Nauki 2019

W czwartek 31 października uczestniczyliśmy w pokazach, doświadczeniach i eksperymentach w ramach Festiwalu Nauki – programu profilaktyki promującego zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie i zabawę w gronie rówieśników. W rolę naukowców - profesorów fizyki i chemii - wcielili się uczniowie klasy ósmej, którzy zaprezentowali swoim młodszym kolegom zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Wszystkie zaprezentowane zjawiska wytłumaczyli prawami fizyki i chemii. Uczniów przygotowały panie: Ewa Stępień, Teresa Koza, Bożena Lefek. Uczestnicy festiwalu zobaczyli m.in. karuzelę Helmholza, węże faraona, spalanie gliceryny, giętką  kość. Dowiedzieli się jak zmieścić jajko w butelce i jak zrobić pastę dla słonia. Poznali zasadę działania zegara jodowego, prawa Archimedesa oraz zrozumieli istnienie napięcia powierzchniowego. Budowali obwód elektryczny i poznali zasadę połączeń szeregowych i równoległych. Poznali działanie magnesu i prądu indukcyjnego, zobaczyli linie pola magnetycznego. Dużą atrakcją była ciecz newtonowska. Grupa 9 uczniów z klas szóstych i siódmej brała udział w konkursie naukowym, rozwiązując zadania.

Czytaj więcej...

Akademia Bezpiecznego Puchatka III

Od września 2017 r uczniowie klasy 1 poznają zasady bezpieczeństwa . Cykl zajęć w ramach programy Bezpiecznego Puchatka pozwala uczniom zapoznać się z prawidłowymi zasadami poruszania się po drodze, w szkole, w domu. Zasady poruszania się po drodze utrwalone zostały w sposób praktyczny na przejściu dla pieszych. Zajęcia obejmowały  bezpieczeństwo na rowerze podczas wypoczynku, na wycieczce.

Ważne numery telefonu służb ratowniczych stały się tematem kolejnych zajęć w ramach Akademii Bezpieczeństwa. Uczniowie poznali sytuacje w jakich wzywa się daną służbę . Ćwiczyli sposoby przekazywania informacji  w przypadku zagrożenia.

W październiku 2017 r uczniowie klasy pierwszej poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas zajęć poznali zagrożenia wynikające z Internetu. Ćwiczyli sposoby koncentracji podczas pracy, selekcji informacji .  Poznali sposoby zapamiętywania informacji.

Od września 2017 r uczniowie klasy 1 poznają zasady bezpieczeństwa . Cykl zajęć w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka pozwala uczniom zapoznać się z prawidłowymi zasadami poruszania się po drodze, w szkole, w domu. Poznane zasady zostały  utrwalone  w sposób praktyczny na przejściu dla pieszych. Zajęcia obejmowały także bezpieczeństwo na rowerze, podczas wypoczynku, na wycieczce.

 

W styczniu 2018 r uczniowie klasy 1 sprawdzili swoje umiejętności na temat bezpieczeństwa . Podczas testu wykazali się bardzo dużą wiedzą osiągając maksymalną liczbę punktów. Zajęcia utrwaliły zdobyte w szkole wiadomości i umiejętności.