V Powiatowy Konkurs Ekologiczny

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły w składzie:   Kasia Zdyb, Iwona Kamińska, Amelia Wosik, Joanna Pająk i Damian Pawlicki pod opieką p. Bożeny  Lefek wzięli udział w  V Powiatowym Konkursie Ekologicznym zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Opatowie pod patronatem Starosty Opatowskiego.                                                                                                                                       
W tegorocznych zmaganiach konkursowych uczestniczyło 3 zespoły z gimnazjów powiatu opatowskiego. Konkurs składał się z 5 konkurencji. Uczniowie rozwiązywali  test ekologiczny, rozpoznawali ekoznaki, bawili się w kalambury, brali udział w quizie ekologicznym. Drużyny prezentowały własnoręcznie wykonane z surowców wtórnych stroje ekologiczne.Uczestnicy konkursu musieli wykazać się  wiedzą ekologiczną znacznie wykraczającą poza materiał programowy gimnazjum, umiejętnością pracy zespołowej i talentem plastycznym. Konkurencje dostarczyły uczestnikom wielu emocji,  szczególnie kalambury i prezentacje  strojów  ekologicznych.

Po dwugodzinnych zmaganiach jury wyłoniło zwycięzców. Drużyna z naszego gimnazjum zajęła I miejsce. Nagrody rzeczowe dla zwycięskiej drużyny i szkoły zostały ufundowane przez radnych powiatu opatowskiego.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukces matematyczny w "Bartoszu"

W dniu 21 maja 2018 r. w LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie odbył się powiatowy konkurs  "Matematyczne pojedynki w Bartoszu" dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu opatowskiego. Konkurs miał na celu poszerzenie i udoskonalenie wiedzy z zakresu matematyki. Miał też sprawdzić umiejętności wykorzystania wiedzy matematycznej na co dzień i rozwijanie zdolności współpracy w zespole. W pojedynku wzięło udział 10 szkół, które reprezentowały 6 osobowe drużyny. Konkurs obejmował następujące konkurencje: domino matematyczne, futoshiki, matematyczna krzyżówka, test złożony z 13 zadań, gra „5 sekund”, konkurs plastyczny. Gimnazjaliści wykazali się zaangażowaniem i matematyczną wiedzą w każdej z konkurencji,  a także kreatywnością podczas konkursu plastycznego.

 Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Martyna Grabkowska, Michał Chodorek i Mateusz Karbowniczak z kl.IIIa oraz Joanna Pająk, Jakub Staniek i Amelia Wosik z kl.IIIb. Uczniowie Ci uplasowali się na zaszczytnym III miejscu. Gratulujemy sukcesu!

IV Wojewódzki Konkurs Ekonomiczny ,, Moje finanse – oszczędzam i inwestuję w swoją przyszłość”.

Sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w IV Wojewódzkim Konkursie Ekonomicznym ,,Moje finanse – oszczędzam i inwestuję w swoją przyszłość”. Do finału zakwalifikowano 40 zespołów z terenu województwa świętokrzyskiego w tym 4 drużyny z Baćkowic. Drużyna w składzie: Wiktor Goliński, Dawid Kusal i Jakub Staniek z kl.IIb gimnazjum pod opieką Małgorzaty Majeckiej wywalczyła III miejsce. Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach, zaś patronat nad konkursem objęli: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój oraz ,,Echo Dnia”. Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczniów w I etapie było opracowanie gry planszowej o tematyce ekonomicznej. Podczas II etapu młodzież rozwiązywała test z wiedzy ekonomicznej i matematycznej. Gimnazjaliści wykazali się znajomością zagadnień z zakresu oszczędzania i inwestowania środków finansowych, zadań i funkcji NBP, historii pieniądza, wartości i roli pieniądza, lokat, kredytów, odsetek. Uroczyste podsumowanie rywalizacji zostało uwieńczone wręczeniem nagród i dyplomów laureatom, finalistom oraz ich opiekunom.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Turniej Wiedzy Pożarniczej

24 kwietnia 2018 roku w Woli Morawickiej odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom". Wziął w nich udział Jakub Staniek z klasy IIb, którego opiekunem jest pani Joanna Flis. Kuba o sobie mówi: „Strażą Pożarną interesuję się od dzieciństwa. Głównie jest to zasługa mojego taty, który jest strażakiem. Jednak dopiero w V klasie zacząłem pogłębiać moją wiedzę na temat tego zawodu i startować w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Tegoroczny turniej były bardzo dużym wyzwaniem. Od początku moim marzeniem było wzięcie udziału w eliminacjach centralnych. W tym roku wreszcie osiągnąłem swój cel.” Tegoroczne eliminacje zakończyły się dla Kuby wymarzonym sukcesem. Gratulujemy!!!!!

Egzamin Gimnazjalny 2018

W dniach od 18 do 20 kwietnia uczniowie klasy IIIa i IIIb naszego gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia zmagali się z arkuszem z historii, WOS-u oraz j. polskiego. Drugiego dnia rozwiązywali zadania z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych, a trzeciego wykazywali się znajomością języków obcych (angielskiego lub rosyjskiego). Teraz uczniom pozostaje cierpliwie czekać na wyniki do czerwca.

Spotkanie z wolontariuszami

      5 lutego uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z wolontariuszkami z Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie. Jedną z nich jest nasza była uczennica - Bernadka Łojek. Starsze koleżanki opowiedziały o tym, w jaki sposób działają w wolontariacie. Podkreślały, że praca z osobami upośledzonymi, często w znacznym stopniu, nie jest lekka i łatwa, ale daje dużo satysfakcji i poczucia bycia potrzebnym i pomocnym. Uczy empatii,  doceniania tego, co wydaje nam się oczywiste, jak np. sprawne dwie ręce, oraz dystansu do siebie.

      Wolontariuszki przeprowadziły także zajęcia warsztatowe dla naszych uczniów, aby pokazać, z jakimi ograniczeniami i problemami muszą się zmagać osoby niepełnosprawne. Jednym z zadań było napisanie sms-a bez użycia rąk. Jak się okazało, było to nie lada wyzwanie i tylko jednemu z uczniów udało się to zadanie wykonać. Wejście w skórę człowieka niepełnosprawnego uświadomiło naszym gimnazjalistom, co znaczą ograniczenia, z którymi niektórzy muszą się borykać na co dzień.

     Tak więc – czy warto pomagać innym? Na pewno!

Warsztaty z przedsiębiorczości

  Uczniowie klas III gimnazjum 28 września 2017r. wzięli udział w warsztatach z przedsiębiorczości pn. ,,Świętokrzyskie tradycje”, które odbyły się w Domu Kultury w Rudkach oraz na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Celem warsztatów było wykorzystanie potencjału tradycyjnych rzemiosł, jak wikliniarstwo, garncarstwo, zielarstwo, rzeźbiarstwo czy kowalstwo i wykorzystanie tych lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego i historycznego w tworzeniu produktów turystycznych.

  Uczniowie uczestniczyli najpierw w panelu merytorycznym, podczas którego zostali wprowadzeni w tematykę przedsiębiorczości – poznali rodzaje przedsiębiorstw, dowiedzieli się, jak założyć firmę i napisać biznesplan, jakie cechy powinna mieć osoba przedsiębiorcza. Wykonali test, z którego mogli dowiedzieć się, czy są przedsiębiorczy. Na koniec w grupach ,, zakładali” firmy i pisali biznesplan.

Czytaj więcej...

"Tyle razem dróg przebytych..."

Rok 2016/2017 zakończył się 23 czerwca uroczystą akademią, na której gościli: Wójt Gminy Baćkowice pan Marian Partyka, Przewodniczący Rady Gminy pan Stanisław Frejlich oraz ksiądz proboszcz Jerzy Kubik. Imprezę po raz ostatni prowadziła uczennica klasy IIIb Ania Flis wraz z uczniem klasy IIIa Darkiem Zasadowskim. Trzecioklasiści bardzo uroczyście pożegnali się ze szkołą. Akademię rozpoczęli polonezem, potem przekazali sztandar szkoły swoim młodszym kolegom. Podziękowaniom towarzyszyły piękne piosenki dedykowane dyrekcji szkoły, nauczycielom i rodzicom. Na zakończenie wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, ich rodzice listy gratulacyjne, a absolwenci świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość uświetniły przemówienia pana dyrektora oraz pana wójta, którzy uczniom i nauczycielom gratulowali sukcesów i życzyli wszystkim zgromadzonym udanych wakacji.