Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja (29 listopada) miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W tym roku Samorząd Uczniowski pragnie zaprosić uczniów naszej szkoły do zapoznania się z prezentacją na temat tego niezwykłego święta. Prezentacja dostępna po kliknięciu w link:
https://drive.google.com/file/d/1MPZtaVSh3hxSoziVOEEMAghRZX5jVfdt/view?usp=sharing.

Najmłodszych naszych milusińskich zapraszamy do obejrzenia filmiku, który przybliży Wam zwyczaje Andrzejek:

https://www.youtube.com/watch?v=-PQMkBUu97o


Wszystkich chętnych zapraszamy do wróżb-w tym roku w formie interaktywnej. W jaki sposób możecie sobie powróżyć? Zapytajcie wychowawcę na godzinie wychowawczej. Życzymy udanej zabawy!

Samorząd Uczniowski

 

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W tym roku uczniowie naszej szkoły, na lekcjach plastyki przygotowywali komiksy pt. „Krótka historia o tolerancji". Prace plastyczne można podziwiać w galerii prac plastycznych. Natomiast grupa III 6-latków uczestniczyła w zajęciach z pedagogiem szkolnym. Dzieci poznały znaczenie słowa „tolerancja”.  Wspólnymi siłami szukały wyjaśnienia hasła „Inny nie znaczy gorszy”. Dzieci wykazały się kreatywnością. Pomysłów, rozmów i wyjaśnień nie było końca!

Każdy z nas mimo inności potrzebuje szacunku, akceptacji i zrozumienia!

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o tolerancji.

Link https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M

Śladami historii…

  Jakie były ojczyzny losu koleje,                              

  jakie Polska przeżyła dzieje,                                   

  jak bardzo pragnęła wolności,                               

  niech wam pokaże krótka podróż do przeszłości.

Uczniowie i nauczyciele ZSP w Baćkowicach po raz kolejny uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem w sposób nietypowy, bo rozmawiając ze sobą podczas spotkań on-line, przygotowując plakaty oraz nagrywając filmik poświęcony polskiej drodze do niepodległości. W nagraniu uczestniczyli: Julia Podsiadło i Michalina Popek z klasy VIb, Michał Brodawka, Kacper Kot i Karol Skoda z klasy V oraz Jakub Flis z klasy VIII. Nad przygotowaniami czuwały panie: Joanna Flis i Joanna Stawiarska, realizatorem nagrania była pani Anna Karcz, a obsługę sprzętu nagłaśniającego zapewniła pani Małgorzata Czerwińska.

Link do filmu: https://youtu.be/Ilwu-DsTDNU

 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

13 października b.r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. O godz. 12:00 na salę gimnastyczną przy dźwiękach poloneza wkroczyły w pełnej gali obie klasy pierwsze.

Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły i zaproszonych Rodziców zaprezentowali  program artystyczny. W montażu słowno- muzycznym  przypomnieli między innymi: zasady zachowania w szkole,  odpowiadali na pytania dotyczące  znajomości literek i cyfr oraz znajomości symboli narodowych.

Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie. Następnie  pan Dyrektor i pani Wicedyrektor pasowali pierwszaków na uczniów szkoły. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, rożki obfitości oraz  upominki od Samorządu Uczniowskiego.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

BohaterON – włącz historię!

 

 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

   Nasi uczniowie w tym roku szkolnym po raz pierwszy włączyli się w tę akcję promującą patriotyczne postawy i tożsamość narodową. Na lekcjach plastyki przygotowali pocztówki – laurki z życzeniami  dla uczestników walk o stolicę. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju nie wysyłaliśmy pojedynczych kartek a plakat/kolaż utworzony z prac uczniów. Za pośrednictwem Fundacji Rosa i Sensoria we Wrocławiu pamiątki zostaną dalej  dostarczone adresatom. 

Tydzień Profilaktyki „Zagraj ze mną”

W tym roku szkolnym Tydzień Profilaktyki w naszej szkole odbył się nieco inaczej niż co roku. Pierwszym działaniem było ogłoszenie konkursu profilaktycznego dla wszystkich uczniów naszej szkoły, pt. „Stop agresji i przemocy”. Uczniowie mieli za zadanie w dowolny sposób plastyczny przedstawić sytuacje zapobiegające przemocy i agresji w szkole.

Kolejnym krokiem były warsztaty profilaktyczne, które odbyły się  20 i 23 października prowadzone przez socjoterapeutę Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach - panem Łukaszem Niewczasem dla uczniów klas V-VIII. Celem zajęć w pierwszej części było podniesienie wiedzy młodzieży na temat skutków zdrowotnych eksperymentowania i używania szkodliwych substancji psychoaktywnych, innych konsekwencji używania alkoholu przez młodzież, a także stereotypów dotyczących substancji psychoaktywnych, ukazanie uczestnikom spotkania mechanizmów uzależnień. Celem zajęć w drugiej części było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na temat uzależnień behawioralnych, czyli niesubstancyjnych (Internet, gry, hazard, zakupy).

Tydzień Profilaktyki zakończył się „Popołudniem z grą planszową”, gdzie uczniowie przebywający na świetlicy mieli możliwość wypróbowania swoich możliwości w różnych grach planszowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry „Tetris”, „Tik tak bum junior”, „E-motionz” oraz „Monopoly”. W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Komisja wyróżniła następujące prace:

kl. Ia – Agata Gruszka

kl. Ib – Jan Chrzanowski

kl. IIa – Weronika Kaczmarczyk

kl. IIb – Natalia Mazur

kl. IV – Laura Staniek

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali drobne upominki. Dziękujemy za udział w konkursie!

Powyższe działania profilaktyczne mogły zostać zrealizowane dzięki pozyskanym środkom z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gminny konkurs językowy

 

Gminny konkurs językowy „#Reading Challenge’20 – Czytanie to Wyzwanie”.

Szkoła Podstawowa w Baćkowicach serdecznie zaprasza uczniów kl. 5-8 naszej gminy do udziału w konkursie „#Reading Challenge’20 – Czytanie to Wyzwanie.” Regulamin niniejszego konkursu znajduje się pod linkiem

 https://drive.google.com/file/d/1s8uFlqZb62-DH2mwi2YxZrpGRwRanicU/view?usp=sharing

Wszelkich dodatkowych informacji udziela koordynator gminnego konkursu p. Anna Kargul. Serdecznie zapraszamy!

Życzenia

Konkurs z okazji Dnia Edukacji Narodowej

UWAGA KONKURS !!!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami ogłasza konkurs :

I nauczyciel kiedyś uczniem był”. Osoby chcące wziąć udział w tym konkursie mają za zadanie obejrzeć filmik (link  poniżej) i rozpoznać nauczycieli po zdjęciach z lat szkolnych. Odpowiedzi wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem oraz klasą należy wrzucać do skrzynki umieszczonej w szkole. Najlepszych „detektywów”, którzy prawidłowo rozpoznają najwięcej nauczycieli czekają upominki. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy????

 

Tu link : https://youtu.be/CCMnLAosMWk

 

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 
2 października to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. W tym roku do projektu zgłosiło się 5239 szkół, w tym również po raz kolejny nasza szkoła.
Tego dnia wszyscy uczniowie mogli sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia. Krótkie trzyminutowe egzaminy zostały przeprowadzone we wszystkich klasach IV-VIII.
 
Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia została Paulina Pargieła ucz. kl.VIII, która rozwiązała poprawnie 102 przykłady w czasie 3 minut.
Podczas zmagań klasowych wyłoniono Ekspertów Tabliczki Mnożenia:
  1. kl.IV-Kacper Chyc
  2. kl.V-Filip Goraj
  3. kl.VIa-Klaudia Bernacka
  4. kl.VIb-Maciej Dąbrowski
  5. kl.VIIa-Filip Stańczak
  6. kl.VIIb-Natalia Pargieła
  7. kl.VIII-Jakub Flis
Do akcji włączyły się również dzieci z kl.0-III. Na zajęciach "bawiły się" tajemnicami związanymi z tabliczką mnożenia. Rozwiązywały rebusy, zagadki, łamigłówki oraz sklejały modele "Mądrej Sówki" symbolu ŚDTM.
Gratulujemy Mistrzom! Dziękujemy uczestnikom.
Za rok powtórzymy akcję.
Już dziś zacznijcie ćwiczyć i powtarzać tabliczkę mnożenia.

 

XX Dzień Papieski

11 października 2020 r., obchodzimy XX Dzień Papieski. W tym roku przebiega on pod hasłem„Totus Tuus” - Cały Twój – wezwaniem biskupim Karola Wojtyły pochodzącym z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

Zapraszamy na wspomnienie Osoby Świętego Jana Pawła II przygotowane przez uczniów klasy ósmej.

Link do filmu

Wybory władz Samorzadu Uczniowskiego

28 września odbyły się w naszej szkole Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego.

 Ze 138 osób uprawnionych do głosowania oddano 134 głosy, w tym ważnych 133, głosów nieważnych 1.

Komisja wyborcza w składzie: Flis Jakub, Kaczmarczyk Kacper, po zliczeniu głosów sporządziła protokół i ogłosiła wyniki głosowania, które przedstawiają się następująco:

Stańczak Filip – 74 głosy

Pargieła Paulina – 49 głosów

Kot Natalia – 10 głosów

Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w r. sz 2020/2021 został Stańczak Filip. Gratulujemy!

3 października wybraliśmy przewodniczących i członków sekcji Samorządu Uczniowskiego.

„Kredkobranie”

Nasza szkoła po raz pierwszy zaangażowała się w ogólnopolską akcją charytatywną mającą na celu pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej.

Akcja polegała na zbiórce nowych przyborów szkolnych w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów i wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Zebrane podarunki zostały przekazane do Fundacji Ignatianum w Krakowie, a w październiku trafią do szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci na Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

"Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu”

23 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez mł.asp. Mateusza Papaja z KPP w Opatowie. Pan policjant poruszył wiele zagadnień dotyczących naszego bezpieczeństwa, zarówno w drodze do szkoły, jak i na jej terenie. Przypomniał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadając wiele pytań dotyczących pracy funkcjonariusza policji.

Bardzo serdecznie dziękujemy!