Początki państwa polskiego w legendzie i historii

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2025 został ustanowiony Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. Posłowie podjęli taką decyzję, by oddać hołd Bolesławowi Chrobremu i Mieszkowi II Lambertowi, którzy 1000 lat temu, dzięki swojej koronacji, przyczynili się do umocnienia pozycji Polski w Europie.

Jednak jak zapisano w uchwale: „Koronacje te nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy”.

Szkolne Koło Teatralne „Kurtynka” aktywnie włączyło się w upamiętnienie początków polskiej państwowości przygotowując spektakl słowno-muzyczny pt.: „Początki państwa polskiego w legendzie i historii”. Podczas spektaklu widzowie przypomnieli sobie legendy o Popielu i Mysiej Wieży, o Piaście, który wraz z żoną Rzepichą miał zagrodę niedaleko Kruszwicy i dał początek dynastii Piastów, o postrzyżynach Ziemowita, któremu tajemniczy przybysze przepowiedzieli wspaniałą przyszłość. Poznali kolejnych legendarnych władców: Leszka i Siemomysła oraz Mieszka I panującego po nich na książęcym dworze. W końcu mogli obejrzeć świętego Wojciecha wyruszającego na misję ewangelizacyjną do Prus oraz przybyłego do Gniezna Ottona III i koronację Bolesława Chrobrego. Usłyszeli o najważniejszych osiągnięciach pierwszego króla Polski oraz poznali jego następcę Mieszka II Lamberta.

 

W przedstawieniu wystąpili: Zuzanna Bęben, Klaudia Gad, Emilia Kubiak, Jakub Lipka, Nikola Osuch, Jan Pilarski, Antoni Popek, Miłosz Rycąbel, Aleksandra Suska, Jakub Ścibisz i Anna Walas  z klasy IV, Agata Gruszka, Irmina Jur, Judyta Kopera, Marcel Kuchniak, Klaudia Masternak i Marcin Staniek z klasy Va, Marcel Baran, Maria Śmigała i Wojciech Wodyński z klasy Vb, Weronika Kaczmarczyk, Bartosz Kozłowski, Maja Kubiak, Filip Pilarski, Aleksandra Walas i Krzysztof Walas z klasy VIa oraz Lena Bochenek z klasy VIb.

Oprawę muzyczną zapewnili: Bartosz Kozłowski i Maja Kubiak – śpiew, Weronika Pierzchała – gitara, Irmina Jur, Anna Krzyżanowska i Aleksandra Kostępska – skrzypce. O podkłady muzyczne i nagłośnienie dbali: Kinga Lenart i Fabian Kaczmarczyk. Scenariusz, reżyseria, scenografia i kostiumy: Joanna Flis i Joanna Stawiarska.

            Na zakończenie występu głos zabrał pan Dyrektor Zbigniew Majecki, który przypomniał społeczności szkolnej o znaczeniu koronacji dwóch pierwszych królów i podziękował szkolnym artystom za przygotowanie przedstawienia.