„Działajmy razem” Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu

W piątek 22 lutego klasa VIII pod opieką pań Joanny Flis i Joanny Stawiarskiej zorganizowała debatę na temat cyberprzemocy. Uczniowie podczas wyreżyserowanych scenek rozważali, czym jest cyberprzemoc i jak się przed nią chronić. Przypomnieli także społeczności szkolnej zebranej na apelu zasady tzw. netykiety, czyli dobrego zachowania w Internecie. W spotkaniu w roli fachowych doradców wzięli udział zaproszeni goście: Kierownik Zespołu Kuratorskiego Sądu Rejonowego w Opatowie Joanna Luzak i podkomisarz Agata Frejlich z KPP w Opatowie. Nasi eksperci przybliżyli uczniom prawne konsekwencje, jakich mogą się spodziewać hejterzy i trolle prześladujący innych.

Niektórym wydaje się, że Internet to miejsce, w którym bezkarnie można używać wulgaryzmów, obrażać, wyśmiewać, nękać, zamieszczać bez zgody czyjeś zdjęcia lub dane osobowe. To nie jest prawdą! W Sieci wcale nie jest się anonimowym i bezkarnym! W Internecie pozostawiamy wiele śladów, po których można nas odnaleźć. Nie pomogą wyjaśnienia, że to tylko tak dla zabawy, że w dzisiejszych czasach wszyscy tak robią, że to normalne, że nic takiego się przecież nie stało, a my nic złego nie mieliśmy na myśli. Cyberprzemoc nie jest i nie powinna być bezkarna i każdy, kto się jej dopuszcza, powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji.  

Gdzie można zwrócić się o pomoc w sytuacji, gdy ktoś nas w Sieci dręczy, nęka, poniża, czy szantażuje?

 komunikator helpline.org.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub pod numer telefonu 116 111.

Nie bójcie się prosić o pomoc. To hejterzy i trolle są winni, nie wy.