Spotkanie z wolontariuszami

      5 lutego uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z wolontariuszkami z Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie. Jedną z nich jest nasza była uczennica - Bernadka Łojek. Starsze koleżanki opowiedziały o tym, w jaki sposób działają w wolontariacie. Podkreślały, że praca z osobami upośledzonymi, często w znacznym stopniu, nie jest lekka i łatwa, ale daje dużo satysfakcji i poczucia bycia potrzebnym i pomocnym. Uczy empatii,  doceniania tego, co wydaje nam się oczywiste, jak np. sprawne dwie ręce, oraz dystansu do siebie.

      Wolontariuszki przeprowadziły także zajęcia warsztatowe dla naszych uczniów, aby pokazać, z jakimi ograniczeniami i problemami muszą się zmagać osoby niepełnosprawne. Jednym z zadań było napisanie sms-a bez użycia rąk. Jak się okazało, było to nie lada wyzwanie i tylko jednemu z uczniów udało się to zadanie wykonać. Wejście w skórę człowieka niepełnosprawnego uświadomiło naszym gimnazjalistom, co znaczą ograniczenia, z którymi niektórzy muszą się borykać na co dzień.

     Tak więc – czy warto pomagać innym? Na pewno!