"Kreatywnie i zdrowo"

 

W dniu 16 kwietnia uczniowie klas 5a, 5b oraz 6 wraz z wychowawcami wzięli udział w warsztatach pod hasłem "Kreatywnie i zdrowo" realizowanych w ramach projektu "Wiem co jem - zdrowe odżywianie". Uczniowie bawili się odwzorowując owocowe papugi, palmy, pawie, motyle i owce oraz tworząc swoje kreatywne kompozycje.

Świat zawodów

We wtorek 9 kwietnia uczniowie klasy ósmej (w ramach doradztwa zawodowego) udali się do Szwalni WOJDAK na interaktywne spotkanie „Synergia szkoły i zakładu pracy – kluczem do sukcesu w kształceniu zawodowym”. W spotkaniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in.: przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Wójt Gminy Baćkowice Marian Partyka, dyrektor Niepublicznego Technikum im. Gen. Andersa w Opatowie, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz przedstawiciel Politechniki Łódzkiej. W trakcie spotkania ósmoklasiści poznali organizację i warunki kształcenia praktycznych przedmiotów zawodowych. Następnie obejrzeli pokazy przygotowane specjalnie dla nich. Na stoisku „informatycznym”, które cieszyło się największym zainteresowaniem, mieli możliwość rozebrania i składania komputerów. Stoisko „krawieckie” dało pokaz szycia i przyszywania guzików, a „wojskowe” możliwość przymierzenia masek oraz zobaczenia i dotknięcia broni. Przy stoisku „wizażu i stylizacji” uczniowie mogli nie tylko obserwować wykonanie profesjonalnego makijażu, ale także uzyskać wskazówki, jak samemu zrobić makijaż. Na zakończenie spotkania ósmoklasiści otrzymali pamiątkowe upominki.

Tropem świętokrzyskich atrakcji turystycznych

27 marca wraz z naszymi wychowawczyniami pojechaliśmy (uczniowie klas VII i VIII) na wycieczkę, której celem było poznanie Jaskini Raj oraz relaks we FlyParku.

Zwiedzanie jaskini rozpoczęliśmy od pawilonu i znajdującej się w nim wystawy wprowadzającej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy znalezione w namulisku jaskini szczątki prehistorycznych zwierząt oraz krzemienne narzędzia pracy neandertalczyka. Wrażenie zrobiło na nas także odtworzone obozowisko rodziny neandertalskiej. Sama jaskinia zachwyciła nas różnorodnością i niesamowitymi kształtami form naciekowych, które kojarzyły nam się z różnymi stworami i stworkami. Wielkie poruszenie wywołały żyjące w jaskini jadowite pająki oraz dość duża kolonia śpiących nietoperzy.

Po tej niezwykle interesującej lekcji łączącej w sobie historię, geografię i przyrodę udaliśmy się do Kielc, gdzie we FlyParku spędziliśmy niezwykle udane dwie godziny. Trampoliny, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, strefy z gąbkami, równoważniami, tory przeszkód, strefa interaktywna z ekranami, a także strefa boksu, piłki nożnej i możliwość tworzenia budowli z dużych klocków zaabsorbowały nas całkowicie.

Stres wróg czy sprzymierzeniec?

 

26 marca uczniowie klasy ósmej, w ramach przygotowania do egzaminu kończącego szkołę podstawową, spotkali się z panią mgr Aleksandrą Lipką. W trakcie spotkania usłyszeli, czym jest stres i jaki jest jego wpływ na organizm człowieka. Poznali sposoby jego łagodzenia oraz przetrenowali kilka technik relaksacyjnych. Dowiedzieli się także, jak ogromne znaczenie ma pozytywne myślenie i aktywność fizyczna. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i dało uczniom narzędzia do opanowania przedegzaminacyjnych emocji.

Kangur matematyczny

 

W czwartek 21 marca, 48 uczniów naszej szkoły przystąpiło do międzynarodowego konkursu Kangur matematyczny.  W konkursie, który trwa 75 minut, uczniowie mają do dyspozycji zadania za 3, 4 i 5 punktów, np. Jaki dzień tygodnia będzie jutro, jeżeli wczoraj była niedziela?  Jaka jest największa liczba poniedziałków, które mogą wystąpić w ciągu 45 kolejnych dni? – te niepozorne i nietuzinkowe  zadania mogą czasami sprawić kłopot.
Naszym uczniom życzymy osiągnięcia jak najlepszych wyników

Warsztaty wielkanocne

25 marca uczniowie klasy II i III uczestniczyli w wycieczce do Dębna. Wzięli udział w warsztatach pn.  TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE. Na zajęciach dzieci robiły drzewka wielkanocne, uczestniczyły w warsztatach cukierniczych Słodka Wielkanoc - dzieci same wykonywały wielkanocne ciasteczka,  następnie po upieczeniu same ozdabiały lukrem i posypkami. Każde dziecko 3 duże ciastka oraz drzewka  wielkanocne zabrało pięknie zapakowane na prezent do domu.  Uczniowie dowiedzieli się skąd wzięły się jajka i zające wielkanocne - symbole i tradycje wielkanocne. Bardzo dużą frajdą było również poszukiwanie wielkanocnych prezentów. 

Dzień Języków Obcych 2024

Uczniowie naszej szkoły przywitali pierwszy dzień wiosny udziałem w kolejnej edycji Dnia Języków Obcych. Tegoroczne zmagania odbywały się pod hasłem „Olimpijczycy na start!”. Na patronów akcji młodzież szkolna przy wsparciu swoich wychowawców oraz nauczycieli języków obcych wybrała różnych sportowców i różne dyscypliny sportowe.

W ramach projektu uczniowie przygotowywali się do pozytywnej rywalizacji z dużym wyprzedzeniem. Zbierali materiały, wykonywali plakaty, poszerzali swoją wiedzę językową i sportową, uczyli się śpiewać w języku angielskim.

W trakcie turnieju, który w bieżącym roku szkolnym połączył wiedzę ze sprawnością fizyczną, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i talenty. Wspólne działania w ramach akcji „Olimpijczycy na start!” miały za zadanie również zintegrować uczniów i nauczyć współdziałania w grupie oraz utrwalić umiejętności współpracy z innymi i skutecznej komunikacji.

Uczniowie wzięli udział w pięciu konkurencjach nazwanych: Sports puzzles, Wordsearch,Make a sentence, Name three oraz Quiz. W trakcie poszczególnych zadań układali puzzle, odpowiadali na pytania, otrzymywali kody QR, dzięki którym odnajdywali wskazówki dotyczące kolejnego zadania, układali zdania, wyszukiwali ukryte wyrazy, tłumaczyli na język polski oraz wykazywali się szybkością i sprawnością w działaniu.

Rywalizacja międzyklasowa zakończyła się przyznaniem klasie VII Grand Prix Dnia Języków Obcych oraz nagrodzeniem pozostałych klas za zaangażowanie, wiedzę, umiejętności i talenty.

Wiosenny pokaz mody

Dnia 20 marca 2024r. uczniowie klas I – III uczcili nadejście wiosny pokazem mody. Kreacje przygotowano według własnych projektów i pomysłowości. Na wybiegu prezentowały się modelki i modele w wiosennych kapeluszach, sukniach i pelerynach. Kreacje były oryginalne i eleganckie. Wspólna zabawa i sposób witania tej wyjątkowej pory roku na stałe wpisze się do naszego kalendarza.

 

Zdrowe żywienie

W piątek 15.03.2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią  pielęgniarkę panią Aleksandrę Lipkę specjalistę żywienia. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu. Ciekawa prelekcja połączona została z prezentacją piramidy żywieniowej. Pani Aleksandra w ciekawy sposób przeprowadziła rozmowę na temat prawidłowego odżywiania się. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się jak wygląda dobrze skomponowany pierwszy posiłek, którym jest śniadanie oraz jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci z klasy I – III uzyskały informacje co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie i jakich produktów powinny unikać. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy pani Aleksandrze za przybycie do naszej szkoły i przybliżenie dzieciom zdrowego stylu życia.

Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych

W piątek 15 marca uczniowie klasy VIII razem z wychowawczynią udali się do Opatowa, by wziąć udział w Giełdzie Szkół zorganizowanej przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. W trakcie spotkania poznali oferty: Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. E. Szylki w Ożarowie, Niepublicznego Technikum im. generała W. Andersa, Zespołu Szkół Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie. Zapoznali się także z instytucjami wspierającymi uczniów powiatu opatowskiego w procesie zdobywania przyszłego zawodu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Hufca Pracy w Sandomierzu, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Opatowie, Powiatowego Urzędu Pracy, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Firmy Wojdak. Zarówno Szkoły jak i instytucje biorące udział w spotkaniu przygotowały niezwykle ciekawe prezentacje i stoiska. Uczniowie posłuchali wystąpień, obejrzeli plakaty, otrzymali broszury i ulotki, rozmawiali z przedstawicielami szkół i instytucji. Spotkali także absolwentów naszej szkoły, którzy chętnie dzielili się z nimi swoimi szkolnymi doświadczeniami.

            Wyjazd był bardzo udany i z pewnością pomoże naszym uczniom w podjęciu decyzji, co dalej po szkole podstawowej.

 

 

 

 

 

 

Dzień Języka Ojczystego

 

W lutym z okazji Dnia Języka Ojczystego po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się BITWA NA CZĘŚCI MOWY. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie z klas IV-VIII. Wysoki poziom potyczek spowodował, że komisja konkursowa wyłoniła aż dwie zwyciężczynie. Na najwyższym podium (z wynikiem 98%) obok siebie stanęły: Judyta Kopera i Aleksandra Walas. Na miejscu drugim znalazła się Michalina Kopera, zaś na trzecim Bartosz Kozłowski. Dodatkowo komisja konkursowa przyznała cztery wyróżnienia, które otrzymali: Irmina Jur, Piotr Staniek, Lena Kargul i Marcel Baran.

Z okazji Dnia Języka Ojczystego wśród uczniów został ogłoszony także konkurs fotograficzny „Z książką na sportowo” oraz projekt pod hasłem: „Śladami Czesława Miłosza”. W konkursie najlepiej zaprezentował się Wojciech Baśkiewicz. Dzięki projektowi poznaliśmy wiele interesujących faktów z życia polskiego noblisty, którego Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronem roku 2024.

Wycieczka Jaskinia "Raj" - FlyPark

 

W dniu 13 marca uczniowie klasy Va, Vb i VI wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Jaskini „Raj”. Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Po tej ciekawej lekcji geografii odwiedzili FlyPark w Kielcach, gdzie na trampolinach zjeżdżalniach i ściankach wspinaczkowych mogli się zrelaksować oraz sprawdzić swoją kondycję, koordynację oraz gibkość.

„Dzień Kapcia”

 

W czwartek 14 marca z inicjatywy Samorządu Szkolnego w naszej szkole odbył się „Dzień Kapcia”. Przez cały dzień na korytarzach zamiast sportowych butów zamiennych można było ujrzeć kolorowe kapcie oraz ciepłe bambosze. Było wesoło, cieplutko i …. domowo. Gratulujemy klasie 7 za najwyższą frekwencję „kapciową”. Pozostałym dziękujemy za udział w naszej akcji, która miała za zadanie uświadomić uczniom, że obuwie w szkole należy zmieniać.

Biała szkoła

W tym roku, w dn.  28.01. – 02.02. 2024 r. 20-osobowa grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką p. K. Grzyba i p. M. Lenarta  wyjechała  w  Tatry, gdzie uczyła się lub doskonaliła swoje umiejętności jazdy na nartach. Miejscem zakwaterowania był pensjonat „U Elżbiety” w miejscowości Małe Ciche. Nieopodal znajdował się stok, na którym odbywały się zajęcia pod okiem instruktorów narciarstwa. Na początku dla tych, którzy narty mieli pierwszy raz na nogach była „ośla łączka”, ale kilka godzin wystarczyło, aby można było zjeżdżać ze stoku, najpierw pod ścisłym okiem instruktora, potem samodzielnie. Popołudniowy czas wypełniały wyjścia na górkę, gdzie można było pozjeżdżać na sankach albo „byle czym”, zabawy integracyjne oraz pieczenie kiełbasek.  W drodze powrotnej odwiedziliśmy Zakopane. Pogoda dopisała, warunki na stoku bardzo dobre, nastroje też… pozostaje tylko planować wyjazd  w  przyszłym roku.