Akademia Bezpiecznego Puchatka I

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła została zgłoszona do IV edycji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W programie wzięli  udział uczniowie klas pierwszych, którzy pod kierunkiem swoich wychowawców uczyli się zasad bezpieczeństwa z Puchatkiem. W ramach programu dzieci poznawały zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, w szkole i w domu.

5 listopada uczniowie klas pierwszych brali udział w akcji „Pierwszaki 2014/2015 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”. Spotkanie odbyło się w Opatowskim Domu Kultury. Głównym celem całego przedsięwzięcia było przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa  przekazane przez  policjantów Komendy Powiatowej w Opatowie oraz propagowania zdrowego i higienicznego stylu życia panią pielęgniarkę . Zasad udzielania pierwszej pomocy uczyli ratownicy medyczni ze Szpitala Powiatowego  w Opatowie. Końcowym punktem spotkania był konkurs wiedzy o bezpieczeństwie dla reprezentantów każdej ze szkół naszego powiatu. Nasze przedstawicielki: Klaudia Bernacka z kl.Ia i Julia Maj z kl.Ib bardzo dobrze sobie poradziły. W nagrodę otrzymały drobne upominki, m.in. odblaski.

W dniu 03.12.2015r. dzieci z klasy Ia i Ib  szkoły podstawowej  udały się do Opatowskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. ,,Ja Pinokio” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji – Pokolenie JP II z Krakowa. Bajka w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom zasadę ograniczonego zaufania wobec  nieznajomych. Dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń. Zdobytą wiedzą wykazały się wykonując prace plastyczne na ten temat. W czasie wycieczek autokarowych  dzieci poznały  zasady  bezpiecznego zachowania się w czasie podróży.

W dniu 08.12.2015r. w ramach realizacji programu ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”  uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu ze strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Baćkowicach. Zajęcia prowadził pan Wiesław Koza ze Straży Pożarnej w Baćkowicach. Opowiedział uczniom o pracy strażaków, zaprezentował sprzęt strażacki oraz  wyjaśnił jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia . Pozwolił również posiedzieć w kabinie nowego wozu strażackiego, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wszystkich dzieci.

W dniach 8-15grudnia 2015r. w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie utrwalali wszystkie zdobyte w szkole wiadomości o bezpieczeństwie.14 grudnia pierwszaki wypełniały Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie.Test składał się z 15 pytań w  formie obrazkowej jak i pisemnej.Pytania dotyczyły bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w domu.Do każdego pytania podane były trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowo. Po zakończeniu testu, każdy z uczestników otrzymał informację, ile poprawnych odpowiedzi wybrał.Pierwszaki wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa i osiągnęły bardzo dobre wyniki w teście.

Nasza szkoła otrzymała 

CERTYFIKAT KLUBU BEZPIECZNEGO PUCHATKA